· wtorek, 5 grudzień 2023 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::


Przekroczyli plan

9 medali polskich karateków kyokushin w ME w Użgorodzie


     9 medali, w tym 4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe wywalczyła 14-osobowa reprezentacja Polski podczas XVII mistrzostw Europy w karate kyokushin, które odbyły się w Użgorodzie (Ukraina). Startowało 28 zawodniczek i 50 zawodników z 14 krajów. Na trybunach Pałacu Sportu "Unost" zasiadło ok. 2 tys. widzów.

   Polscy karatecy kyokushin po raz kolejny potwierdzili wysoką klasę. Nasza ekipa zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej (28 punktów), wyprzedzając Ukrainę (13) i Hiszpanię (10). W ME nie startowała jak zwykle reprezentacja Rosji.

   Przed wyjazdem na Ukrainę główny trener naszej reprezentacji, wiceprezes Polskiego Związku Karate Andrzej Drewniak zakładał zdobycie 7 medali (2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe). Plan więc został przekroczony, zarówno w ilości, jak i jakości krążków). - Jestem bardzo zadowolony z występu naszej reprezentacji. Podczas treningów na obozie szukamy nowych rozwiązań, którymi zaskakiwaliśmy rywali. Ci ostatni byli zdezorientowani naszymi wariantami walk, choć oczywiście nie wszystkim Polakim to wychodziło - powiedział Drewniak.

&n


bsp;  Od 1996 roku trwa wspaniała passa naszej ekipy w ME (w kategoriach wagowych). Zdobyła ona łącznie 65 medale, w tym 27 złotych, 20 srebrnych i 18 brązowych. Oto dorobek biało-czerwonych w ostatnich 8 ME: w 1996 roku w Volos (Grecja) - 8 medali (4-2-2), w 1997 roku w Gdańsku - 7 medali (2-3-2), w 1998 roku w Saragossie - 8 medali (3-3-2), w 1999 roku w Kijowie - 4 medale (1-0-3), w 2000 roku w Vila do Conde k. Porto - 10 medali (5-2-3), w 2001 roku w Szentes (Węgry) - 11 medali (4-3-4), w 2002 roku w Warnie - 8 medali (4-4-0), w 2003 roku w Użgorodzie - 9 medali (4-3-2).

   W Użgorodzie "tylko" brązowy medal w kat. lekkiej zdobyła najbardziej utytułowana zawodniczka w historii kyokushin, 4-krotna mistrzyni Europy, Ewa Pawlikowska (YMCA Kraków). W pierwszej walce pokonała Cyntię Greci (Włochy), w ćwierćfinale zwyciężyła Adrianę Tatu (Rumunia), a w półfinale przegrała z późniejszą zdobywczynią "złota" Zuriną Eciolazą (Hiszpania).

   Sukces sprzed roku powtórzyła natomiast Anna Jasińska (także YMCA Kraków), która w kat. średniej znowu sięgnęła po srebrny medal. W ćwierćfinale okazała się lepsza od Swietłany Ko


rastyliowej (Ukraina), a w półfinale od Ixone Elosegui (Hiszpania). W finale przegrała przez ippon z Adrianną Bieńkowską (Gdańsk), która tym samym zdobyła czwarty złoty medal w ME (nie licząc ME w kat. open).

   Na najwyższym podium stanęło też... małżeństwo Agnieszka i Sylwester Sypieniowie (Wrocław). Ona triumfowała w kat. ciężkiej - wygrywając w finale po niesamowitej wymianie ciosów z Anną Kaczyńską (Białystok) - a on w kat. średniej. Miłą niespodziankę sprawił też Krzysztof Habraszka (Tarnowskie Góry). Najbardziej nieobliczalny zawodnik w naszej ekipie triumfował w kat. półciężkiej. W kat. ciężkiej - pod nieobecność 4-krotnego mistrza Europy Tomasza Najducha (Katowice) - drugi był Marek Kosowski (Toruń), a trzeci - to także miłe zaskoczenie - Karol Cieśluk (Warszawa).

   Niespodzianką in minus była porażka już w I rundzie w kat. półciężkiej Piotra Banasika (Koszalin) z Edinem Pupoviciem (Serba i Czarnogóra). Polak... zapomniał paszportu i dopiero dzięki pomocy kolegi z kadry Waldemara Wiszyńskiego (Sanok) dojechał jego samochodem tuż przed swoim występem.

Jerzy Filipiuk
20.05.2003


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2023 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai