· wtorek, 5 grudzień 2023 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::


Najbardziej utytułowana

Ewa Pawlikowska już po raz trzeci mistrzynią świata!


   Ewa Pawlikowska po raz trzeci w karierze została mistrzynią świata w karate kyokushin! Pochodząca z Nowego Targu, a reprezentująca barwy YMCA Kraków, 29-letnia zawodniczka triumfowała w kategorii lekkiej (do 55 kg) podczas IV mistrzostw świata w Nowym Jorku.
  W Hali Manhattan Center w Nowym Jorku odbyły się MŚ kobiet w kategoriach wagowych i kata oraz mistrzostwa Ameryk w kategorii otwartej mężczyzn i kata. Wzięło w nich udział 174 zawodniczki i zawodnicy z 24 krajów. Polska, 10-osobowa ekipa zdobyła łącznie 4 medale: 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.   Ewa Pawlikowska w I rundzie miała wolny los, w II wygrała z Yuko Tomachi (Japonia), w ćwierćfinale z Dorottyą Molnar (Węgry), w półfinale z Jewgieniją Łukjanenko (Rosja), a w finale z Eleną Worobjewą (Rosja). Ta ostatnia w drodze do finału stoczyła także trzy walki, pokonując kolejno Yoko Yaguchi (Japonia), Gy


orgyi Rokę (Węgry) i mistrzynię Europy Zurinę Eciolazę (Hiszpania).
   Pani Ewa po raz kolejny potwierdziła wielką klasę. Jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii światowego kyokushin. Poprzednio w MŚ sięgnęła po złoty medal w 1997 i 1998 roku w Tokio oraz po srebrny w 2001 roku w Osace. Ponadto zdobyła m.in. cztery tytuły mistrzyni Europy.
   Tytuł wicemistrzyni świata wywalczyła w kategorii średniej (do 65 kg) Adrianna Bieńkowska (Gdańsk), która w finale przegrała z Natalią Zmiejewą (Rosja), a brązowy medal w kategorii ciężkiej (powyżej 65 kg) zdobyła Agnieszka Sypień (Wrocław), która w półfinale przegrała z Olgą Rudenok (Rosja). W kata Izabela Sularz (Lublin) nie odegrała większej roli.
   W mistrzostwach Ameryk w rywalizacji w kata triumfował Remigiusz Karpiński (Ełk). W kumite (walkach) czwarte miejsce zajął pochodzący z Oświęcimia, ale od lat m


ieszkający w Katowicach mistrz Europy w formule open Tomasz Najduch. Pokonał on kolejno Landa Conleya (USA), Dmitryja Makarenkę (USA/Rosja), Rogerię Oliveirę (Brazylia) i Iwana Aljanczikowa (Rosja). W półfinale uległ Ewertonowi Teixeira (Brazylia), który potem stanął na najwyższym podium (po raz trzeci z rzędu w tej imprezie). To trzecia porażka Najducha z tym rywalem (poprzednio w MŚ w 2001 roku w Osace i w mistrzostwach Ameryk, w 2002 roku w Nowym Jorku.   Pozostali nasi zawodnicy odpadli w eliminacjach: Piotr Banasik, Jacek Synoradzki i Aleksander Bielecki (Kraków) w I rundzie, a Marek Kosowski w II rundzie.
   W specjalnym pojedynku Glaube Feitosa z Brazylii pokonał po trzech rundach Japończyka Atsushi Kadoi. Pokaz kata sushiho i elementy samoobrony zaprezentował szef Światowej Organizacji Kyokushin, kancho Shokei Matsui. Wczoraj Japończyk poprowadził specjalny trening w Centralnym Dojo na Manhattanie.

Jerzy Filipiuk
23.06.2003


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2023 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai