· środa, 19 czerwiec 2024 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::


Ile polskich medali?

Z policjantką Ewą Pawlikowską do Varny


W najbliższą sobotę w Warnie odbędą się XIX mistrzostwa Europy w karate kyokushin w kategoriach wagowych. Jak zwykle o medalowe miejsca powinni powalczyć nasi reprezentanci.


14-osobowa ekipa biało-czerwonych (6 kobiet i 8 mężczyzn) poleci w czwartek z Warszawy do Warny via Budapeszt. Kierownikiem i selekcjonerem kadry jest szef polskiego kyokushin, sekretarz generalny Europejskiej Organizacji Kyokushin Andrzej Drewniak z Krakowa. Trenerem prowadzącym naszą reprezentację jest Krzysztof Borowiec z Kielc, a sędzią Roman Kęska z Krakowa.

Na liście zgłoszeń do występu w Palace of Sport and Culture widnieją nazwiska 126 zawodniczek i zawodników z 19 krajów. Organizatorem turnieju jest Bułgarska Organizacja Kyokushin Karate kierowana przez sensei Hristo Traikową (4 dan). Do Bułgarii mają przylecieć z Japonii prezydent Światowej Organziacji Kyokuishin, kancho Shokei Matsui i jej sekretarz generalny, shihan Katsuhito Gorai, którzy w niedziele poprowadzą seminarium i egzaminy.

Nasza kadra od 24 września do 1 października przebywała na zgrupowaniu w Zakopanem. Nie było tam pochodzącej z Nowego Targu, a reprezentującej Kraków Ewy Pawlikowskiej, która od kilku tygodni przebywa w Szczytnie, gdzie szkoli się w tamtejszej Wyższej Szkole Policji. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii światowego kyokushin - m.in. trzykrotna złota (1997, 1998 i 2003) i dwukrotnie srebrna medalistka mistrzostw świata (2001 i 2005) oraz czterokrotna mistrzyni Europy (1996, 2000, 2001 i 2002) - zdecydowała się zostać policjantką i przechodzi intensywne szkolenie. Na udział w zgrupowaniu nie dostała pozwolenia, ale poleci do Warny. Jak zwykle przed zawodami nie była chętna oceniać swoich szans. W Szczytnie nie przestała trenować, chodzi na zajęcia do klubu Piotra Zembrzuskiego. Razem z nią z tego miasta do Bułgarii wybiera się ubiegłoroczny mistrz Europy Piotr Moczydłowski (oboje walczą w kategorii lekkiej, do 55 kg).

Kraków reprezentować będzie także pochodząca z Zakopanego Ewa Jasińska, która wystąpi w kategorii do 65 kg. Przed 3 laty właśnie w Warnie została ona wicemistrzynią Europy.

Zobaczymy, jak wypadnie powrót do reprezentacji byłego mistrza świata i czterokrotnego mistrza Europy w kategorii lekkiej Piotra Sawickiego z Białegostoku. Jak zwykle o najwyższe trofea powinni walczyć wielokrotni medaliści MŚ i ME Agnieszka i Sylwester Sypieniowie z Wrocławia, którzy walczyć będą w kategoriach odpowiednio +65 kg i 80 kg.

- Liczę na kilka medali. Największe szansę na "złoto" ma Ewa Pawlikowska. Trudne zadanie czeka Annę Jasińską. Także Agnieszka Sypień będzie miała ciężką drogę, bo będą walczyć dwie Rosjanki. Z kolei Sylwester Sypień nie ma wielkich przeciwników. Bardzo ciekawi mnie postawa Piotra Sawickiego. Może w finale spotka się on i Piotr Moczydłowski, a więc stary i młody mistrz... Rosja wystawia bardzo silną ekipę, więc pewnie mistrzostwa przerodzą się w mecz Polska - Rosja. O medale powinni też powalczyć głównie przedstawiciele Ukrainy i Hiszpanii - powiedział kierownik naszej ekipy. (FIL)


Polska reprezentacja


KOBIETY

55 kg: Ewa Pawlikowska (Kraków)
55 kg: Paulina Pawlusek (Katowice)
65 kg: Anna Jasińska (Kraków)
65 kg: Magdalena Wójcik (Katowice)
+65 kg: Agnieszka Sypień (Wrocław)
+65 kg: Anna Kaczyńska (Białystok)

MĘŻCZYŹNI
70 kg: Piotr Moczydłowski (Szczytno)
70 kg: Piotr Sawicki (Białystok)
80 kg: Sylwester Sypień (Wrocław)
80 kg: Michał Krzak (Katowice)
90 kg: Krzysztof Habraszka (T. Góry)
90 kg: Marcin Sieradzki (Warszawa)
+90 kg: Karol Cieśluk (Warszawa)
+90 kg: Roman Zmora (Gorzów Wlkp.)

Jerzy Filipiuk
11.10.2005


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai