· ¦roda, 29 Styczeń 2020 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::Mieć ducha walki

Mistrz ¶wiata w karate Francisco Filho w Krakowie


Na zgrupowaniu kadry szkoleniowej w karate kyokushin, które odbywaj± się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, co roku przyjeżdżaj± uznane sławy tej sztuki walki.

Tym razem zajęcia z ponad 300 instruktorami i zawodnikami prowadził mistrz ¶wiata kyokushin karate w formule open w 1999 roku i finalista turnieju walk w formule K-1 w 2001 roku, shihan Francisco Filho z Sao Paulo. Koordynatorem całego obozu był sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Kyokushin, shihan Katsuhito Gorai z Nowego Jorku.

34-letni Filho przed 6 laty jako pierwszy przełamał wieloletni± hegemonię Japończyków w M¦ open, a wcze¶niej m.in. zaliczył test 100 kumite (1995), zdobył br±zowy medal w M¦ open (1995) i złoty w M¦ w kategoriach wagowych (waga superciężka - 1997). Podczas pobytu w Krakowie wspominał swe sukcesy.

W 1991 roku w M¦ open Filho otrzymał nagrodę za najlepszego ducha walki. W eliminacjach wygrał z wicemistrzem ¶wiata sprzed 4 lat (pierwszym finalist± M¦ open spoza Japonii), Szwajcarem Andy Hugiem. Rywal potem wyzwał go na walkę w formule K 1 i... został ponownie, błyskawicznie znokautowany.

- Znacznie trudniej wygrać turniej kyokushin niż K-1. W K-1 łatwiej wygrać poprzez nokaut, ze względu na to, że dozwolone s± ciosy w twarz. W kyokushin można uderzać tylko w tułów, więc by wygrać z przeciwnikiem, należy wyrobić w sobie odporno¶ć na ból. Wierzę, że sprawdzenie prawdziwego ducha walki możliwe jest tylko i wył±cznie wła¶nie podczas turniejów kyokushin. Zdobycie pierwszego miejsca w mistrzostwach ¶wiata karate w kategoriach wagowych i wygrana walka z Andym w mojej pierwszej walce w formule K-1 sprawiły, że ludzie nie postrzegali mnie jako "Francisco Filho z Brazylii", ale "Francisco Filho z kyokushin". To było bardzo ważne, gdyż wtedy czułem się prawdziwym członkiem kyokushin, rodziny, w której czynnikiem wyróżniaj±cym nie jest twoja narodowo¶ć, a duch walki. Ten termin oznacza czysty i silny umysł, dzięki któremu przezwyciężasz wszelkie trudno¶ci - wyznał Filho. (FIL)

Jerzy Filipiuk
18.08.2005


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2020 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai