· Poniedziałek, 22 Kwiecień 2019 ·

Strona główna

::: OGŁOSZENIA :::

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU KARATE  
12 lutego 2019

 

ws. nieprawdziwych wypowiedzi pani Doroty Banaszczyk, zawodniczki Olimpu Łódź

 

Z ogromnym zdumieniem i przykrością zapoznaliśmy się z wypowiedziami pani Doroty Banaszczyk, jakich w ostatnim czasie udzieliła w wywiadach prasowych. Nie wiadomo, czy treści tam zawarte wynikają z ignorancji, złej woli bądź niedojrzałości zawodniczki Olimpu Łódź. Być może z tych trzech rzeczy jednocześnie. Już samo stwierdzenie: Zdobyłam historyczne złoto dla Polski w prawdziwym karate niezbyt dobrze świadczy o stanie jej wiedzy na temat sztuk walki, ich historii, a także rozwoju karate w Polsce. Inna istotna rzecz: prawdziwym karate jest wyłącznie to, które kształtuje charakter i postawę etyczną młodych ludzi – stawia tamę nieuzasadnionym roszczeniom. Jednak meritum problemu zawiera się przede wszystkim w kłamliwych wypowiedziach dotyczących naszego Związku.

I

Pani Dorota Banaszczyk przez kilka lat była zawodniczką Kadry Narodowej Polskiego Związku Karate. Ostatni medal zdobyła na ME EKF w lutym 2017 roku w kategorii U-21. W wywiadzie mówi, że obecnie należy do Polskiej Unii Karate. I dalej wyjaśnia: W 2017 roku mój związek odłączył się od PZK. Nieprawdziwość tej wypowiedzi polega na tym, że Polska Unia Karate nie mogła odłączyć się od PZK, ponieważ nigdy nie była członkiem naszej organizacji. PUK został sądownie zarejestrowany w grudniu 2017 roku, a działalność rozpoczął dopiero w pierwszym kwartale następnego roku.

II

Gdybym na przykład była lekkoatletką, to za złoty medal mistrzostw świata dostałabym stypendium i nagrodę ministerialną oraz sponsora ze spółki skarbu państwa, a do tego mogłabym liczyć na związek, który opłacałby mi wyjazdy na zawody – wyznaje publicznie pani Banaszczyk.

Zawodnicy Kadry Narodowej Polskiego Związku Karate nigdy nie byli dotowani takimi kwotami jak na przykład lekkoatleci czy siatkarze. Nic też nie wskazuje na to, by w przyszłości działo się inaczej. Pani Banaszczyk powinna więc rozważyć zmianę dyscypliny, skoro wykazuje tak potężną skłonność roszczeniową. Prawdą jest natomiast, że gdyby zawodniczka Olimpu Łódź pozostawała w strukturach PZK albo gdyby Polska Unia Karate podpisała z naszym Związkiem umowę o współpracy, to wspieranie pani Banaszczyk byłoby przez nas realizowane. W drugiej połowie 2018 r. Dział Prawny Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotował projekt takiej umowy. PZK ją podpisał. Ale zarząd Polskiej Unii Karate nie chce tej umowy podpisać. Dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki nie przekazało PZK 750000 zł w 2018 roku z przeznaczeniem na karate olimpijskie. W tym roku nie przekaże nam kolejnych 550000 zł. Pieniądze te wystarczyłyby na przygotowania zarówno dla pani Banaszczyk, jak i innych zawodników startujących w zawodach WKF. Dopóki zawodniczka Olimpu Łódź była członkinią Kadry Narodowej Polskiego Związku Karate, pokrywaliśmy koszty jej udziału w szkoleniach i licznych zawodach międzynarodowych.

III

Kolejny buńczuczny i nieprawdziwy cytat z pani Banaszczyk: Nasza dyscyplina tak naprawdę nie miała swojego związku. Przez kilkadziesiąt lat zarządzali nią ludzie od „tradycyjnego”, którzy robili niezły marketing, mimo że tak naprawdę ich konkurencja była jakąś mało znaczącą odnogą tego sportu. Fakty natomiast są takie, że Polski Związek Karate istnieje od 40 lat. Od początku był członkiem WUKO (World Union Karate-do Organization), a po zmianie nazwy – WKF (World Karate Federation). Warto przy tym podkreślić, że na wiele lat przed startami pani Doroty Banaszczyk Kadra Narodowa Polskiego Związku Karate wielokrotnie święciła triumfy i zdobywała medale na najwyższych rangą zawodach międzynarodowych.

IV

Moja dyscyplina dzieli się na kata i kumite – wyjaśnia pani Banaszczyk. – Kata to zbiór technik, konkurencja pokazowa, którą można porównać do walki z cieniem. Natomiast ja trenuję karate, które polega na walce z przeciwnikiem. To jest prawdziwe karate, które jest uznane na całym świecie. Niestety, w Polsce bardzo rozpoznawalne jest „karate tradycyjne”, które tak naprawdę jest jakimś dziwnym bytem. Ta nazwa wywołuje u mnie negatywne emocje.... i mówią: „Ale jak to? Przecież Ania Lewandowska była mistrzynią w karate”. Ręce mi opadają jak coś takiego słyszę.

Arogancja zawarta w wypowiedziach pani Banaszczyk wybrzmiewa w taki sposób jakby była głęboko przekonana, że karate w Polsce odnotowuje sukcesy dopiero od dnia zdobycia przez nią medalu mistrzostw świata. Zatem jej stwierdzenie: Zdobyłam historyczne złoto dla Polski w prawdziwym karate skwitować można jedynie słowami z Księgi Przysłów: „Pycha kroczy przed upadkiem”.

 

 

 

 

 

TABELA KLAS SPORTOWYCH PZK  
17 maja 2016
DEKLARACJE I WNIOSKI DO PZK  
28 lutego 2013
PRZEPISY SEMI KONTAKT KYOKUSHIN DLA JUNIORÓW MŁODSZYCH 16-17 LAT  
9 marca 2011

Przepisy DOC [400 KB]

TVP WYEMITOWAŁA PRZEPROSINY ZA NIEPRAWDZIWE INFORMACJE W PROGRAMIE MISJA SPECJALNA  
25 marca 2014

Informujemy, że we wtorek 25 marca 2014 roku około godz.22.00 Telewizja Polska w programie TVP1 wyemitowała oświadczenie, w którym przeprosiła Polski Związek Karate oraz Wacława Antoniaka i Andrzeja Drewniaka za nieprawdziwe, krzywdzące i naruszajace dobra osobiste informacje zawarte w programie "Misja Specjalna - Skandale w Polskim Związku Karate.

13 marca 2014  Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie rozstrzygnął sprawę z powództwa Polskiego Związku Karate oraz Wacława Antoniaka i Andrzeja Drewniaka przeciwko TVP, dotyczącą oszczerstw zawartych w programie Misja Specjalna oddalając apelację TVP od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU  
9 maja 2012

Informujemy, że od dnia 9 maja 2012 Polska Organizacja Kyokushinkai posiada swój oficjalny profil na Facebooku. Serdecznie zapraszamy wszystkich karateka do odwiedzenia naszej strony.

Dołączcie do nas i zostańcie naszymi fanami.

Profil Polskiej Organizacji Kyokushinkai na Facebooku

ZAPROSZENIE DO ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI KYOKUSHIN  
3 września 2010

Do wszystkich Kyokushin Karateka ! 

Dot.:  Słowo wyjaśnienia i zaproszenie do demokratycznej Światowej Organizacji Kyokushin typu non-profit.

Drodzy Karateka, Osu !

Wielu z Was, wielbicieli sztuki walki kyokushin, czeka na organizację opartą na szczerości, przyjaźni i zaufaniu; organizacji, która pozwoli zbudować przyszłość dla kolejnych pokoleń ćwiczących. Właśnie nadszedł czas, gdy marzenie Sosai Masutatsu Oyamy może się urzeczywistnić.

W 1968 roku Sosai Masutatsu Oyama poprosił shihan Loeka Hollandra, aby stworzył Europejską Organizację Kyokushin Karate, i tak się stało. Realizując to życzenie, powstała demokratyczna organizacja, w pełni zgodna z europejskim prawem sportowym.

Na przestrzeni wielu lat, aż do dnia śmierci Sosai, opieraliśmy naszą pracę na współpracy w harmonii, a gdy pojawiał się problem, Sosai  zawsze omawiał go z nami i prosił o radę, gdyż dla niego nadrzędnym celem był zawsze interes wszystkich członków Światowej Organizacji Kyokushin, ich dobro.

Po śmierci Sosai, Shokei Matsui stał się człowiekiem, który miał przejąć przywództwo w organizacji. W tym czasie nikt nie negował tego faktu. Jednakże wkrótce pewna grupa japońskich instruktorów podjęła kroki mające na celu zmianę lidera. Nie wierzyli, że to on miał być prawdziwym następcą Sosai Oyamy. W związku z zaistniałą sytuacją shihan Loek Hollander i Antonio Pinero, jak i inni obcokrajowcy, rozpoczęli walkę o zachowanie pierwotnej decyzji do czasu przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Opozycjoniści nie zaakceptowali takiego rozwiązania i założyli nową organizację. Demokratyczne wybory jednak nigdy się nie odbyły !

Przez dłuższy czas Światowa (IKO) i Europejska Organizacja (EKKO) funkcjonowały bez poważniejszych problemów. Jednak przez ostatnie cztery lata sytuacja w organizacji się pogarszała w miarę pojawiania się kolejnych problemów m.in. sprawa opłat za certyfikaty (na konto w Japonii czy w Nowym Jorku) czy problem podległości personelu siedzib organizacji w Japonii i Nowym Jorku. W wielu przypadkach wybór regionalnych przedstawicieli (Branch Chief) był narzucany, nie konsultowano tych decyzji z Zarządem Europejskiej Organizacji. Gdy Zarząd proponował kandydata na stanowisko Branch Chief lub nominację na wyższy stopień, jego decyzje były ignorowane. Do tej pory nie otrzymaliśmy sporej części zapłaconych certyfikatów i pasów !

Podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia członków Europejskiej Organizacji przedstawiciele IKO Honbu przyjechali aby ogłosić jednostronne rozwiązanie Europejskiej Organizacji, kolejny raz bez przeprowadzenia jakichkolwiek wcześniejszych rozmów z członkami Zarządu EKKO.

Wszyscy znamy Sosai Mas Oyamę i jego rodzinę. Wiemy również, że po śmierci Sosai miały miejsce liczne kłótnie odnośnie testamentu. W tym czasie uważaliśmy Shokei Matsui za naturalnego lidera organizacji, więc wspieraliśmy jego działania. Teraz jednak wiemy, iż nie istniał oficjalny testament, więc pan Matsui nie jest prawdziwym następcą Sosai ! Zrozumienie całej sytuacji zabrało nam bardzo dużo czasu.

W związku z tym dnia 13 sierpnia 2010 roku shihan Loek Hollander i shihan Antonio Pinero podjęli decyzję o opuszczeniu tej nieoficjalnej Organizacji Kyokushin. Shihan Drewniak został usunięty kilka dni wcześniej w absolutnie oburzający sposób.  Ta informacja, jak również kłamstwo, że shihan Hollander i shihan Pinero także zostali usunięci, została przyjęta w naszym świecie budo z obrzydzeniem.

Nie pozwól się zwieźć kłamstwom i fałszywym obietnicom tj . wyższe stopnie,
lepsza pozycja w strukturach organizacji itd.

Nie pracuj dla prywatnej firmy i nie zasilaj jej kont,
nadal nikt nie zna jej właściciela i nie wiadomo kto jest jej przywódcą !

Wiele państw już się do nas przyłączyło. Dołącz teraz.
 Jeśli masz pytania, skontaktuj się
z członkami Zarządu Światowej Organizacji Kyokushin.

Poniżej znajdziesz ich adresy e-mailowe:

Witamy w Światowej Organizacji Kyokushin

Loek Hollander - Antonio Pinero - Andrzej Drewniak - Lars Hogquist

loek@sportcentrumhollander.nl apinero@telefonica.net andre.drewniak@karate.org.pl lars.hogquist@c2i.net

15.08.2010  EUROPEJSKA ORGANIZACJA KYOKUSHIN KARATE ODESZŁA OD IKO (MATSUI)  
13.08.2010  REZYGNACJA Z ORGANIZACJI IKO KYOKUSHINKAIKAN  
02.04.2010  UCHWAŁY ZARZĄDU PZK Z DNIA 6 GRUDNIA 2009  


[INDEKS OGŁOSZEŃ]

© 1997-2019 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai