8 stycznia 2023 odbył się w Warszawie XII Walny Zjazd Delegatów Sprawozdawczo Wyborczy Polskiego Związku Karate z udziałem 153 delegatów reprezentujących kluby Kyokushin, Shotokan, Karate Sportowe, Karate Tradycyjne i inne. Przewodniczącym zjazdu był Paweł Sujka, zastępcą Wojciech Rejterada a sekretarzem Jacek Czerniec. Przewodniczącą Komisji Skrutacyjnej była Maja Kijas.
Prezes Maciej Sokołowski złożył sprawozdanie Zarządu za okres 2018-2022 podkreślając trudny okres Covidu i brak finansowania PZK. Związek nie posiada zobowiązań finansowych do spłacenia. Raport finansowy dostępny jest w biurze PZK.
Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Urban odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zakońzcone wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi.
W ramach dyskusji zabrał głos shihan Andrzej Drewniak, który był jednym z założycieli PZK i pełni funkcję wiceprezesa PZK ds. szkoleniowych od 43 lat. Zwrócił uwagę, że dzięki doświadczeniu i wytężonej pracy polskich trenerów - wyniki medalowe w okresie kadencji były imponujące. Wyjaśnił, że Shotokan, Kyokushin i Taekwondo działały w PZK będącym olimpijskim związkiem klubów WKF - realizując ideę wielkiego Mas. Oyama „niemożliwe uczynić możliwym”. Niezgodny z ideą olimpijską monopol WKF doprowadził do odebrania PZK w 2021 roku licencji WKF, a po protestach MKOl wycofał WKF z Igrzysk olimpijskich w Paryżu. Aktualnie PZK czyni starania o rerejestrację PZK w Ministerstwie Sportu jako nieolimpijskiego związku. W tym celu potrzebne jest współdziałanie wszystkich odmian karate, należy się pięknie różnić, tzn. pokazując tylko swoje walory. Antytezą jest tworzenie konkurencyjnych do PZK związków karate a szczególnie rozgrywanie kilku Mistrzostw Polski. Działanie na szkodę PZK nie może być tolerowane.
Przewodniczący Komisji Karate Tradycyjnego Andrzej Maciejewski zaproponował wspólne rozegranie MP na Hali Torwar oraz wdrożenie programu MEN dla dzieci szkolnych.
W dyskusji wystąpiło jeszcze kilku shihan, którzy zwrócili uwagę na nadawanie często bez egzaminów wysokich stopni dan, obdarzanie 6-10 letnich dzieci tytułami mistrzów świata lub Europy oraz organizację masowych zawodów dla 5-12 letnich dzieci bez hogo i bez właściwej opieki medycznej. Związek będzie kontynuował centralny system zawodów mistrzowskich i szkoleń.
Delegaci 151 głosami udzielili absolutorium Zarządowi oraz wybrali Zarząd PZK w składzie:
Prezes – Maciej Sokołowski,
wiceprezes - Wacław Antoniak,
wiceprezes - Andrzej Drewniak,
sekretarz - Jacek Czerniec,
członek - Edward Urbańczyk,
członek - Wojciech Rejterada,
członek – Bogdan Lubos,
członek - Tomasz Kęćko,
członek - Mariusz Siebert,
członek - Jacek Rusek
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Jerzy Urban,
Zastępca -Witold Stolarczyk,
członek – Grzegorz Żendzian,
członek – Krzysztof Minoga,
członek – Waldemar Kozioł.