· wtorek, 26 listopad 2024 ·

Strona główna

Wieści ze Świata
XII Mas Oyama Memorial Cup Tokyo
::: AKTUALNOŚCI ::: Ciekawostki
Profil na Facebooku!


MISTRZOSTWA MAKROREGIONU ZACHODNIEGO POZNAŃ 2010  
14 marca 2010

   13 marca 2010 r. w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Zachodniego. W imprezie wzięło udział 180 zawodników z 35 ośrodków. Organizatorem mistrorzostw był Poznański Klub Karate Kyokushin kierowany przez kierownika ośrodka sensei Mirosława Kopielskiego. Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak. Sędzią technicznym był sensei Włodzimierz Rój.

MISTRZOSTWA MAKROREGIONU DOLNOŚLĄSKIEGO ZĄBKOWICE 2010  
7 marca 2010

   6 marca 2010 w Hali "Słoneczna" ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Ślaskich odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Dolnośląskiego. Organizatorem MM był Ząbkowicki Klub Karate Kyokushinkai prowadzony przez kierownika ośrodka sensei Witolda Stolarczyka. Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak. Sędzią technicznym był sensei Edward Urbańczyk.

WYNIKI
Seniorzy | Juniorzy

KURS TRENEROW II KLASY KYOKUSHIN KARATE KRAKOW 2009 I 2010  
10 lutego 2010

Drugim etapem kształcenia prowadzonym przez Polski Związek Karate i Polską Organiacje Kyokushinkai we współpracy z
Ogólnopolskim programem kształcenia kadr sportowych sa Kursy trenerow II klasy Kyokushin karate .
Pierwsza edycja Kursu trenera II klasy ruszyla z udzialem 25 instruktorow Kyokushin (zakwalifikowanych przez PZK) w pazdzierniku 2009 roku na AWF w Krakowie a zostanie zakończona w lipcu 2010 roku.
Kolejna 25. osobowa grupa rozpocznie zajęcia jesienią br. Prosimy o zgłoszenia na adres POK w Krakowie.
Nie bez znaczenia jest fakt, że Kurs trenerow II klasy Kyokushin jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej, tak więc udział w nim jest nieodpłatny.

KURS INSTRUKTOROW SPORTU KYOKUSHIN KARATE LUBLIN 2010  
10 lutego 2010

   W ubiegły weekend zakończył się w Nałęczowie k. Lublina Kurs instruktorów sportu Kyokushin Karate - część specjalistyczna.
   Egzamin końcowy przed komisją, której przewodniczył shihan Andrzej Drewniak zdało 52 osoby. Program kursu instruktorskiego obejmował min. problematykę teoretycznych, metodycznych i organizacyjnych aspektów procesu nauczania w karate Kyokushin a jego celem była pedagogizacja specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności.

Kurs instruktorów Karate Kyokushin jest częścią programu szkolenia kadr trenerskich prowadzonym przez Polski Zwiazek Karate i Polska Organizacje Kyokushinkai.
Program powstał w wyniku pracy zespołu specjalistów PZK i POK, w oparciu o obowiązujące w Polsce normy prawne oraz tradycyjne założenia programowe szkolenia instruktorów karate.

 

ZMARŁA PANI GRAŻYNA GABRYŚ  
8 lutego 2010

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 8 lutego przeżywszy lat 55 odeszła nasza koleżanka, wieloletni pracownik biura Polskiej Organizacji Kyokushinkai Pani Grażyna Gabryś. Msza Św. Żałobna zostanie  odprawiona w Kościele Parafialnym w Gdowie dnia 10 lutego 2010 r. (środa) o godz. 14.30.

WAGOWE MISTRZOSTWA USA LOS ANGELES 2010  
6 lutego 2010

31 stycznia odbyły się w Centrum Amerykańsko Japońskim w Los Angeles wagowe Mistrzostwa USA z udziałem około 120 zawodników z 6 krajów startujacych 22 kategoriach.
Organizację mistrzostw nadzorował sekretarz IKO shihan Katsuhito Gorai. Największą ilość walk sędziowali shihan Blizniuk z Ukrainy oraz shihan Samitowski.
W skład najliczniejszej Polskiej Drużyny wchodziło 18 zawodników. Funkcję kierownika pełnił shihan A. Drewniak.
Sayonara odbyła się w dojo Organizatora sensei Taku Nakasaka.

REFLEKSJE POZJAZDOWE  
19 stycznia 2010

W Hali "Expo" przy ulicy Prądzyńskiego w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Polskiego Związku Karate. 235 delegatów wybrało nowy 11-osobowy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną i Dyscyplinarną. Znaczącą przewagą głosów na kolejną kadencję powołano shihan Wacława Antoniaka (na stanowisko Prezesa Zarządu PZK) oraz shihan Andrzeja Drewniaka (na stanowisko Wiceprezes Zarządu PZK). W opinii delegatów gwarantują oni skuteczność działań Związku, dalszy jego rozwój oraz harmonijne współdziałanie z sobą Komisji Kyokushin/WKF i Shotokan/WKF.
Nietrudno było przewidzieć decyzję delegatów, jeśli wziąć pod uwagę zasługi, jakie Wacław Antoniak i Andrzej Drewniak mają dla rozwoju karate nie tylko w Polsce, lecz także Europie. Na czele Polskiego Związku Karate dwójka ta stoi - na skutek demokratycznych wyborów - od blisko 30 lat. To shihan Antoniak i Drewniak są budowniczymi potęgi Polskiego Związku Karate, który zrzesza obecnie ponad 300 klubów i OZK (liczba imponująca, biorąc pod uwagę, że założycielami PZK było z 12 Ognisk TKKF). Pod przewodnictwem obu prezesów tylko w ubiegłej kadencji reprezentacja 48 razy wyjeżdżała na zawody międzynarodowe, niemal z każdych przywożąc medale, w tym te z najcenniejszego kruszcu (w 30-letniej historii PZK medali tych jest blisko czterysta). W opinii Komisji Rewizyjnej, którą przedstawiono podczas zjazdu, pod względem liczby medali, szkoleń i zgrupowań, lata 2006-2010 należy uznać za najbardziej udaną kadencję.
Rejestracja Polskiego Związku Karate nastąpiła w styczniu 1980 roku. Było to ukoronowanie dziesięcioletniego wysiłku i pracy setek entuzjastów dalekowschodnich sztuk walki w kilkudziesięciu miastach, którzy korzystali ze struktur TKKF, ZMW, Domów Kultury i ZHP. Trzeba pamiętać, że w latach 80. ubiegłego stulecia mało kto w naszym kraju traktował poważnie sztukę karate. Wielu decydentów polskiego sportu uważało ją za kulturowe dziwactwo. Byli też tacy, którzy nowo powstały ruch usiłowali zniszczyć. Pomawiali nasze środowisko o pospolity bandytyzm, a nawet o działalność antypaństwową, co w ówczesnym systemie politycznym Polski było zbrodnią największą. Ale stopniowo i powoli środowisko Polskiego Związku Karate zyskiwało w rodzimym sporcie coraz silniejszą pozycję. Trudno dyskutować z tym twierdzeniem, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę medali wywalczonych przez naszych karateków na najbardziej prestiżowych zawodach międzynarodowych, w tym mistrzostwach Europy i świata. Jednak o dobrym funkcjonowaniu Polskiego Związku Karate świadczą nie tylko sukcesy sportowe. Miernikiem jest tu także liczba zawodów, które władze międzynarodowe powierzają Związkowi. W tym roku będą to: Mistrzostwa Europy Regionów w ramach EKF oraz Mistrzostw Europy w ramach EKKO. Będziemy także organizatorami dużych międzynarodowych zgrupowań: Shotokan/WKF w Mielnie oraz Kyokushin w Krakowie. Takie obozy z udziałem zagranicznych instruktorów to wieloletnia tradycja w aspekcie szkoleniowym Polskiego Związku Karate. Natomiast o znaczeniu działaczy Związku świadczy ich pozycja międzynarodowa. Prezes Wacław Antoniak został wybrany do Komitetu Wykonawczego EKF i działał w nim pełną kadencję w latach 1996-2000, a wiceprezes Andrzej Drewniak wszedł do Zarządu EKKO (w latach 1992-2002 był jego wiceprezesem, a od 2002 r. pełni funkcję sekretarza generalnego). W latach 2003-2005 sensei Andrzej Zacharski był zatrudniony na stanowisku Sekretarza ds. Europy w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Kyokushin w Tokio. Aktualnie sensei Mariusz Jaworski posiada pełne uprawnienia sędziego międzynarodowego EKF, a sensei Jacek Czerniec nie tylko ma uprawnienia sędziego międzynarodowego EKKO, ale pełni także funkcję Sekretarza Europejskiej Komisji Sędziowskiej.
Aktualnie Komisja Kyokushin/WKF posiada w rejestrze około 600 czarnych pasów, a Komisja Shotokan/WKF ma ich ponad 900. Przez 30 lat obie Komisje przeszkoliły około 1600 instruktorów. Mamy też 1200 sędziów różnych stopni zaawansowania, w tym 60 posiadających uprawnienia międzynarodowe.
Wyniki w sporcie kwalifikowanym oraz liczba szkoleń i klubów czynią z Polskiego Związku Karate jedną z najliczniejszych i najprężniej działających organizacji sportowych w kraju. Jednak nie tylko one świadczą o jego renomie i wartości. Związek, prócz zajmowania się sportem kwalifikowanym, zrzesza bowiem tysiące ćwiczących, którzy sztuki walki uprawiają jedynie pod wpływem fascynacji kulturą Dalekiego Wschodu, nie myśląc o startach w jakichkolwiek zawodach. Podczas codziennych treningów instruktorzy PZK zaszczepiają im wartości etyczne i prospołeczne. Do tego aspektu działalności trudno przykładać jakąkolwiek miarę, ale w opinii wielu osób ten wymiar funkcjonowania struktur karate w naszym kraju jest najcenniejszy.

Wojciech Szczawiński

18.01.2010  LIST PREZESA POLSKIEGO ZWIĄZKU KARATE  
15.01.2010  NOWY STATUT PZK  
05.01.2010  TRENING Z SHIHAN LESŁAWEM SAMITOWSKIM  


[INDEKS AKTUALNOŚCI]



© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai