· wtorek, 26 listopad 2024 ·

Strona główna

Wieści ze Świata
Farewell Ceremony of Shihan Noriyuki ...
::: AKTUALNOŚCI ::: Ciekawostki
Profil na Facebooku!


REFLEKSJE PO ZJEŹDZIE  
20 marca 2006

Przedstawiciele blisko 230 klubów PZK zebrali się w sobotę 18 marca w Warszawie, aby zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sportu ocenić prawie 2-letnią działalność Zarządu oraz uaktualnić statut Związku.
Obrady Zjazdu od początku usiłowała zakłócić grupa opozycjonistów, nazywających siebie „reformatorami”. Próbowała narzucić styl i retorykę z ich witryny internetowej. Udawali naiwnych pytając, jaki jest charakter i tematyka zjazdu (materiały zjazdowe z porządkiem obrad przesłano dwa tygodnie wcześniej), powracano do okoliczności towarzyszących przesunięciu planowanego, grudniowego Zjazdu, członkom Zarządu PZK zarzucano mówienie nieprawdy, manipulacje i agenturalną działalność, a ponadto przyjmowanie do Związku klubów „wydmuszek” (mimo iż przyjęcie nowych klubów odbyło się 11.02.06 r. w obecności dwóch przedstawicieli MS).
Ten około 20–osobowy skład opozycjonistów uzurpujący sobie prawo reprezentowania całego środowiska tzn. 100 klubów shotokan/WKF zrzeszonych w Związku (ok. 50 było obecnych na zjeździe) manifestował przy każdej nadarzającej się okazji poczucie niezadowolenia i dyskryminacji, jakiej rzekomo doświadcza środowisko shotokan/WKF ze strony kyokushin.
Obrazuje to składany przez nich wniosek, aby (wbrew statutowi i zasadom demokracji, co potwierdził przedstawiciel MS) wybierać do Zarządu PZK przedstawicieli różnych grup klubów członkowskich, oraz złożone oświadczenie, po którym demonstracyjnie grupa około 20 opozycjonistów opuściła salę obrad. Zdarzyło się to przed rozpoczęciem zgłaszania kandydatur na prezesa i członków zarządu.
Nadmienić tutaj trzeba, że wszystkie wcześniejsze głosowania niezadowoleni przegrywali stosunkiem głosów jak 9:1, w tym także głosowanie o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Uciekając przed demokratyczną weryfikacją, nie przedstawili kandydatów do Zarządu i nawet nie próbowali podjąć debaty nad projektem swojego, nie spełniającego wymogów formalnych statutu (wnioskodawca - Okręgowy Związek Karate w Łodzi - nie jest członkiem Związku) - złożonego dopiero podczas zebrania.
Należy nadmienić, że przygniatająca większość delegatów nie dała się wciągnąć w awanturę i spokojnie, konsekwentnie realizowała zatwierdzony porządek obrad.
Członkowie Zarządu zgodnie z zaleceniami MS złożyli rezygnację i poddali się nowym wyborom. Wybrany Zarząd (z jedną zmianą w składzie, uwzględniający równowagę wiodących stylów shotokan/WKF i kyokushin) otrzymał bardzo silny mandat (w postaci około 160 głosów) na pełnienie swych funkcji na nową 4–letnią kadencję.
Następnie uchwalony został przedstawiony wcześniej przez Zarząd PZK, uaktualniony statut (wraz z dodatkowymi poprawkami sugerowanymi przez MS), dostosowany do znowelizowanego prawodawstwa sportowego i innych aktów prawnych.

Po krótkiej informacji z przebiegu obrad nieco refleksje natury ogólnej.
Na początek trzeba ocenić charakter i skutki działań niezadowolonych przedstawicieli tzw. opozycyjnych klubów. O wstępny bilans ich działań pokusiłem się w tekście „Przed Zjazdem” , opublikowanym na stronie związkowej. Zjazd pokazał dobitnie i obiektywnie, że nie były to oceny chybione. W całej rozciągłości potwierdziła się moja teza, że „król jest nagi”, tzn. że koledzy z opozycji nie posiadają programu działania ani własnego statutu. Deklarowana współpracą ponad podziałami dla rozwoju karate okazała się tylko maską, która opadła na WZ i odsłoniła prawdziwą twarz tzw. reformatorów dążących nie do integracji, ale do rozłamu na linii kyokushin – shotokan.
Przygotowanie merytoryczne „reformatorów” najlepiej można unaocznić trybem przygotowania i ostatecznym kształtem ich „własnego” projektu statutu, który okazał się w większości kalką projektu statutu rozesłanego przez Zarząd, ze zmienionymi niewygodnymi dlań zapisami. Także mitem okazała się liczebność opozycji, o czym świadczą podane wyżej liczby.
Delegaci potwierdzili swoimi wyborami pełne zaufanie do członków Zarządu i KR wybranych w poprzedniej kadencji. Wykazali tym samym dużą odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji, bowiem atmosfera dwuletniej destrukcji, której apogeum nastąpiło podczas obrad Zjazdu, odwrotnie do oczekiwań „reformatorów” zjednoczyła środowisko obu styli w Związku . Mało tego, podjęto stanowcze, przewidziane statutem decyzje mające zapobiegać w przyszłości podobnym działaniom.
Jako jeden z przedstawicieli środowiska shotokan/WKF wybrany do Zarządu PZK żałuję, że kilkudziesięciu przedstawicieli klubów shotokan i kyokushin nie przyjechało na Zjazd. Szczególnie dotyczy to środowiska, z którego się wywodzę. Choć wobec ostracyzmu środowiskowego stosowanego przez opozycję, nieobecność wydaje się z psychologicznego punktu widzenia zrozumiała, to jednak „chowanie głowy w piasek” nie zlikwiduje problemów. Nie jest usprawiedliwieniem również fakt, że w wyborach powszechnych jest podobna frekwencja. Sadzę, że praktyczne zastosowanie sprawdzonej maksymy „nic o nas bez nas” daje o wiele lepsze efekty.
Reasumując, bardzo dziękuję uczestnikom Zjazdu za okazane zaufanie. Moich przeciwników – tych zdeklarowanych i anonimowych - postaram się przekonać dalszą pracą na rzecz całego środowiska karate. Deklaruję tym samym współpracę ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Oszczercom, po chrześcijańsku, wybaczam .


Wiesław Grochowina
ZGRUPOWANIE DOSZKOLENIOWE SĘDZIÓW ZAKOPANE 2006  
9 kwietnia 2006
W dniach 23 –26 marca w COS Zakopane ul. Bronisława Czecha, odbyło się doroczne Zgrupowanie doszkoleniowe sędziów i instruktorów Kyokushin Karate z udziałem 53 kierowników ośrodków. Treningi i wykłady prowadzili: shihan A. Drewniak oraz sensei Wł. Rój, K. Borowiec, E. Dadzibug i R. Kęska. Program zgrupowania został zrealizowany w całości a test egzaminacyjny wypadł pozytywnie.
 
NAJNOWSZA EDYCJA CZASOPISMA PZK BUDO KARATE  
16 marca 2006
Wydana została najnowsza edycja czasopisma Budo Karate. Periodyk rozprowadzany jest przez biuro PZK i Komisje Stylowe.
Można je również ściągnąc korzystając z poniższego linku.

Pobierz plik budo_2006.pdf [PDF 1,6 MB]
MISTRZOSTWA MAKROREGIONU ŚLĄSKIEGO KYOKUSHIN KARATE  
14 marca 2006

W sobotę 11 marca w Hali Sportowej MOSiR w Siemianowicach przy ul. Stawowej 1 odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego. W zawodach wzięło udział 170 zawodników z 20 ośrodków. Sędzią głównym zawodów był sensei Eugeniusz Dadzibug. 
Organizatorem turnieju był Siemianowicki Klub Karate Kyokushin kierowany przez sensei Andrzeja Maneckiego.

WYNIKI(seniorzy)                  WYNIKI(juniorzy)

MISTRZOSTWA MAKROREGIONU DOLNOŚLĄSKIEGO KYOKUSHIN KARATE  
12 marca 2006

W niedziele 12 marca w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Żeromskiego 8 w Sieradzu odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Dolnośląskiego. W zawodach wzięło udział 80 zawodników z 19 osrodków. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak. 
Organizatorem turnieju był Sieradzki Klub Karate Kyokushin kierowany przez sensei Roberta Wajgelta

WYNIKI(seniorzy)                  WYNIKI(juniorzy)

MISTRZOSTWA MAKROREGIONU ZACHODNIEGO KYOKUSHIN KARATE  
11 marca 2006

W sobotę 11 marca w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 2 w Lipnie odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Zachodniego. W zawodach wzięło udział 114 zawodników z 19 osrodków. Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak. 

WYNIKI(seniorzy)                  WYNIKI(juniorzy)

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ NA WYSPACH KANARYSJKICH  
30 marca 2006

W sobotę 11 marca na Wyspach Kanaryjskich odbył się Międzynarodowy Turniej "International Open Kyokushin Karate Tournament Canary Island". W turnieju brały udział ekipy kilku krajów. W kategorii otwartej mężczyzn zwyciężył Alejandro Navarro (Hiszpania), drugie miejsce zajął Pablo Estensoro (Hiszpania), natomiast trzecie miejsce Marcin Sieczka (Polska). W kategorii juniorów zwyciężył Łukasz Lemieszko (Polska).
Organizatorem turnieju była Hiszpańska Organizacja Kyokushin Karate. 

GALERIA

05.03.2006  MISTRZOSTWA MAKROREGIONU POŁUDNIOWEGO KYOKUSHIN KARATE  
03.03.2006  ADAPTACJA NOWEJ SIEDZIBY PZK  
01.12.2005  MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ JUNIORÓW MŁODSZYCH BELGRAD 2005  


[INDEKS AKTUALNOŚCI]



© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai