W dniu 24 lipca w auli wykładowej AWF Kraków odbyła się Jubileuszowa Narada z udziałem 72 kierowników ośrodków oraz shihan Katsuhito Gorai i sensei Ryu Narushima. Shihan Andrzej Drewniak wygłosił godzinny referat „XXX lecie Kyokushin w Polsce”.
· Na wstępie shihan Drewniak wyraził podziękowanie wszystkim kierownikom ośrodków Kyokushin Karate za nieoceniony wkład pracy, który doprowadził w ciągu 30 lat do rozkwitu Polskiego Kyokushin i sukcesów jak ponad 80 medali na MŚ i ME oraz pozycji organizacji nr 1 w kraju i w Europie.
· Komisja Kyokushin i jej Sekretariat od 30 lat pełni funkcje koordynatora dla aktualnie 230 ośrodków Kyokushin. Jej regulaminowy charakter nie zagraża pozycji PZK jako wiodącej statutowej jednostce dotowanej przez Państwo.
· Pozycja Polskiego Kyokushin rośnie na wielu płaszczyznach od 20 lat. Od 2 lat prowadzenie sekretariatu EKKO oraz europejskiej strony internetowej zostało powierzone sekretarzowi generalnemu EKKO Andrzejowi Drewniakowi.
· Testament prawny i duchowy wielkiego Masutatsu Oyama obowiązuje wszystkich na świecie. Mistrz świata Shokei Matsui jako najbardziej wykształcony i prawy człowiek, został w nim wyznaczony na sukcesora i Kancho (dyrektora) IKO. Podstawowym kanonem filozofii Mas. Oyama jest kultywowanie ideału jedności duchowej i organizacyjnej Kyokushin.
· Wejście do Unii Europejskiej wymaga zmian prawnych Polish Kyokushin Karate Organisation i European Kyokushin Karate Organisation. Planowana jest także zmiana struktury prawnej International Karate Organisation Kyokushinkaikan w kierunku organizacji non profit.
Następnie sekretarz generalny IKO Katsuhito Gorai w godzinnym wystąpieniu poinformował zebranych szczegółowo o aktualnej sytuacji Kyokushin na Świecie oraz perspektywach rozwoju:
· Aktualnie IKO kierowane przez kancho Matsui - posiada w Japonii około 100 Branch (ośrodków) na terenie, których ćwiczy około 50.000 osób w około 400 dojo. Kancho ma wyższe wykształcenie ekonomiczne i talent do zarządzania. Wybudował w Mitsumine pomnik Mas. Oyama, wykupił teren pod budowę nowego dojo i negocjuje wykupienie starego Honbu Dojo aby połączyć działki. W aktualnym Honbu Tokio zatrudnia ponad 30 osób.
· Kancho Matsui utrzymuje siedzibę Międzynarodowego Komitetu w Nowym Yorku przy słynnej Fifth Avenue (Piątej Alei). Przygotowuje w Tokio VIII Mistrzostwa Świata open z udziałem rekordowej liczby 240 zawodników z około 100 krajów.
· Kancho Matsui w lipcu 2003 roku wygrał w Sądzie w Tokio proces z IKO 2 kierowaną przez sensei Midori (około 10-15.000 ćwiczących w Japonii). Nie wolno już tej organizacji używać nazwy IKO, znaku Kyokushin na pierś ani Kanku. Na stronie internetowej tej Organizacji widać, że już zmienili wszystkie znaki i nazwę.
· Shihan Royama również zmuszony jest zmienić nowy znak na pierś „Kyokushinkan” ponieważ jego autor zakazał mu używania nowego Kanji, mimo wyprodukowania kilku tysięcy nowych karategi.
· Wszystkie pozostałe IKO będą zmuszone zmienić znaki, nazwy i Kanku
· Planowana jest rejestracja IKO w Tokio jako organizacji non profit - w terminie do końca roku.
· Planowane jest skoordynowanie imprez na wszystkich kontynentach.
Vice-prezes PZK Adam Goncerz wygłosił referat „Rola i zadania Konwentu na tle PZK i Komisji Kyokushin oraz wniosek o rejestrację Polskiej Organizacji Kyokushin Karate”. Więcej szczegółów w następnym Komunikacie.
Dodatkowo A. Goncerz przedstawił informacje na temat działań członka KR PZK Andrzeja Kaczkowskiego kontynuującego starania o przyjęcie Kyokushin Karate do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
W dyskusji zabrało głos około 10 sensei. Zostały mocno zaakcentowane problemy jedności Polskiego Kyokushin. Rezygnacja lub udział w obozie Gdańskiego Klubu KK będzie deklaracją poparcia dla idei jedności lub rozbioru organizacji.
Sprawy dyscyplinarne postanowiono odłożyć na termin późniejszy.
W czasie zebrania podjęto uchwały:
1. Zebrani wyrażają podziękowanie wszystkim kierownikom ośrodków Kyokushin Karate za nieoceniony wkład pracy, który doprowadził w ciągu 30 lat do rozkwitu Polskiego Kyokushin i sukcesów jak ponad 80 medali na MŚ i ME oraz pozycji organizacji nr 1 w kraju i w Europie.
(Jednogłośnie).
2. Zebrani powołują i akceptują skład Konwentu oraz Kapituły.
(63 za, 4 przeciw, 5 wstrzymało się od głosowania)
3. Zebrani powołują Polską Organizację Kyokushin Karate i powierzają Kapitule jej rejestrację.
(70 za, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosowania)
4. Zebrani apelują do wszystkich kierowników ośrodków o kultywowanie ideału jedności i lojalności wobec testamentu sosai Masutatsu Oyama.
(Jednogłośnie).
5. Zebrani wyrażają dezaprobatę dla organizatora obozu (sensei B. Jeremicza) - prowadzonego przez japońskiego instruktora z rozłamowej organizacji (sensei Kaneko) i przestrzegają kierowników ośrodków przed uczestnictwem w imprezach organizowanych bez wymaganej zgody krajowej i europejskiej organizacji Kyokushin.
(68 za, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosowania)