· czwartek, 18 lipiec 2024 ·

Strona główna

Wieści ze Świata
XII Mas Oyama Memorial Cup Tokyo
::: AKTUALNOŚCI ::: Ciekawostki
Profil na Facebooku!


II MISTRZOSTWA EUROPY WSZECHWAG WROCŁAW 2002  
5 grudnia 2002
">
II Mistrzostwa Eur...
          Drugie w historii Europejskiego Kyokushin najwyżej cenione w Japonii Mistrzostwa Kyokushin Karate wszechwag odbyły się dnia 23 listopada 2002 roku w Hali Sportowej "Orbita" we Wrocławiu z udziałem 2800 publiczności. W mistrzostwach wzięły udział następujące kraje: Armenia, Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Holandia, Jugosławia, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina.
          Łącznie zgłosiło się 71 zawodników z 13 krajów, w tym 20 medalistów Mistrzostw Świata i Europy. W prestiżowej kategorii Kumite Mężczyzn Open startowało 31 zawodników.
          Preludium do otwarcia ME była pantomima samurajskiej ballady przedstawiona po mistrzowsku wśród dymów i przejmującej wschodniej muzyki.
          Gościem honorowym był prezydent EKKO Antonio Pinero 7 dan, który wraz z Dyrektorem Gabinetu Ministra Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, oraz Wice Wojewodą Wrocławia - dokonali oficjalnego otwarcia imprezy.
          Listy gratulacyjne od Ministra Sportu dla Prezydenta EKKO A. Pinero, Sekretarza Generalnego EKKO A. Drewniaka i Prezesa PZK W. Antoniaka odczytał przedstawiciel ministra - dr M. Bigoszewski.
          Podczas mistrzostw Prezydent Pinero wręczył certyfikaty i pasy na 3 i 4 dan dla polskich sensei, którzy zdali egzaminy w ciągu ostatnich trzech lat w Japonii i w Holandii.
Drużynowo zwyciężyła Polska przed Ukrainą i Hiszpanią.
Sędzią głównym był shihan A. Pinero. Sędziami maty byli: shihan Stanisław Blizniuk (Ukraina), shihan L. Samitowski (USA), sensei Chr. Fischer (Niemcy), sensei De Braake (Holandia) i sensei R. Kęska. Sędziami bocznymi byli: sensei H. Koller (Austria), V. Sukovaty (Ukraina), D. Herman (Niemcy), A. Mizaras (Litwa), P. Vasileva (Bułgaria), N. Racz (Słowacja), B. Jeremicz i M. Godoś.
Uroczysta Sayonara odbyła się w restauracji „Stara Giełda”.

Komentarz. Mistrzostwa Europy w hali „Orbity” wyglądały imponująco ze względu na wystrój tzn. wybudowanie sceny z napisem, do dekoracji zwycięzców i prezentacji nagród, umieszczenie maty na metrowym podeście oraz zastosowanie rampy świetlnej i zegara. Organizator zapewnił komputerową obsługę i połączenie internetowe dzięki czemu sensei Andrzej Zacharski ze swojego laptopa przesyłał do sieci informacje na bieżąco o wynikach walk w postaci wypełniania drabinek i tabelek punktowych do kata. Katering dla VIP i sędziów był zapewniony w specjalnym pomieszczeniu unikając bałaganu na stoliku sędziowskim.
          Atmosfera walk o prymat w Europie udzieliła się publiczności, która gorąco dopingowała Polaków. Nasi zawodnicy tego dnia wznieśli się na wyżyny swoich możliwości zdobywając zdecydowaną większość medali we wszystkich pięciu konkurencjach. Kontuzjowany na ME w Varnie Tomasz Najduch nie mogąc się w pełni przygotować do ME rozegrał po mistrzowsku walkę z Aleksandrem Drobyazko z Ukrainy, który wraz z Holendrem Rudolphem Conquet byli uważani za pretendentów. Także Agnieszka Sypień miała ciężkie momenty wynikające z braku kondycji ale umiejętnie rozegrała swoje walki. Polscy zawodnicy generalnie podobali się publiczności. Najwięcej oklasków zdobył znany w Polsce Hiszpan Alejandro Navarro, który dysponując wyjątkową dynamiką i techniką kopnięć poradził sobie z 20 kg cięższym Markiem Kosowskim.
          Nową gwiazdą Polskiego Kyokushin okazał się Piotr Banasik, który tym razem pokazał swoją doskonałą technikę i taktykę bez łamania przepisów.
          Kolejnym odkryciem okazał się Rafał Comski, który w dobrym stylu dotarł do finałów i nie dał szansy swoim przeciwnikom w kategorii senior.
          Oświetlenie odpowiadało międzynarodowym standardom kyokushin, natomiast plastikowa mata nie spełniała standardowych wymagań. Organizator zapewnił także obsługę prasową, wywiady dla telewizji lokalnej, opiekę nad sędziami oraz podwójną Sayonara w 2 restauracjach sponsora-karateka.
          Organizatorem był Wrocławski Klub im. Masutatsu Oyama kierowany przez sensei Jacka Lamota.
          Lokalna telewizja przedstawiła 30 minutowe sprawozdanie z imprezy, w tym wywiady ze zwycięzcami kategorii kumite, Prezydentem EKKO A. Pinero i shihan A. Drewniakiem. Planowana jest również relacja ogólnopolska na kanale TVP3. O terminie poinformujemy wkrótce.

ARCHIWUM WIADOMOŚCI  
30 sierpnia 2002
III MISTRZOSTWA POLSKI WSZECHWAG SOSNOWIEC 2002  
12 października 2002
          W dniu 12 października na Hali MOSiR w Sosnowcu zostały rozegrane III Mistrzostwa Polski Wszechwag. Uczestniczyło w nich 52 zawodników reprezentujących 26 ośrodków. Rywalizacji przyglądało sie 800 widzów. Otwarcia dokonał prezydent Miasta Sosnowca.
          Sędzią głównym zawodów był shihan A. Drewniak. Sędziowali sensei: R. Kęska, W. Gwizd, J. Czerniec, M. Godoś, J. Gruba, E. Urbańczyk, M. Krejpcio, W. Weselski, T. Bachowski, J. Rytel, W. Matyka, T. Kęćko, R. Wajgelt, D. Łyczko, J. Lamot, B. Lubos, N. Bogdański, M. Puczko, A. Sroka.
          W MP poza zawodnikami: K. Habraszką, A. Bieleckim, T. Głowackim i A. Kaczyńską, nie uczestniczyli zawodnicy kadry mimo zobowiązania przez trenera kadry narodowej do startu w ramach BPS do Mistrzostw Europy Wszechwag. Odkryciem mistrzostw okazały się trzy zawodniczki z Katowic, które zajęły trzy czołowe lokaty.
          Na wyróżnienie zasługuje wystrój sali, a w tym: banery z napisem i znakami, dużych wymiarów zdjęcie Masutatsu Oyamy, ogrody japońskie, prezentacja nagród. Oświetlenie odpowiadało międzynarodowym standardom kyokushin, natomiast plastikowa mata nie spełniała standardowych wymagań. Orgaznizator zapwenił także obsługę komputerową, obsługę prasową, wywiady dla telewizji lokalnej, opiekę nad sędziami oraz dwie Sayonary w restauracji w hotelu.
          Organizatorem był Sosnowiecki Klub Kyokushin Karate prowadzony przez kierownika ośrodka sensei Eugeniusza Dadzibuga.

wyniki & zdjęcia

Zobacz drogę mistrzów do finału !
mężczyźni    kobiety

VII MISTRZOSTWA POLSKI MSWIA  
20 października 2002
          Dnia 19 października 2002 roku na obiektach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyły się VII Mistrzostwa Polski MSWiA. W zawodach udział wzięło ok. 50 zawodników.
          Otwarcia zawodów dokonali v-ce prezes Policyjnego Klubu Sportowego Jarosław Klimaczak i v-ce prezes PZK Andrzej Drewniak.
          Puchar dla najlepszego zawodnika otrzymał Zbigniew Zieliński. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez organizatora medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkową atrakcją zawodów były pokazy sztuki walki przygotowane przez gimnazjalistów z Tłuchowa k. Płocka, ktore prowadził Dariusz Bógdał.
         Sędzią głównym zawodów był shihan A. Drewniak. Sędziowali sensei: E. Dadzibug, E. Urbańczyk, P. Zembrzuski, R. Karpiński, R. Dymek, J. Głąbowski, A. Litwin.
          Organizatorem był Policyjny Klub Sportowy WSPol prowadzony przez mgr Jarosława Klimczaka.

REMONT SEKRETARIATU POLSKIEJ ORGANIZACJI KYOKUSHIN  
31 sierpnia 2002
          15 lipca rozpoczął się remont generalny Sekretariatu. W związku z zagrzybieniem konieczne było usunięcie parkietu i zdjęcie tynków. Jednocześnie została dokonana wymiana instalacji elektrycznej przy okazji remontu pionów elektrycznych w całej kamienicy. Remont stał się możliwy dzięki pomocy sponsora - byłego kierownika ośrodka Kyokushin Karate. Należy nadmienić, iż dzięki pomocy byłych i aktualnych kierowników ośrodków jak również sponsora z USA, sekretariat został wyposażony w stałe łącze internetowe, nowoczesną centralę telefoniczną, faxy, kilka komputerów oraz kamerę cyfrową.           W związku z przedłużającym się remontem przepraszamy wszystkich kierowników ośrodków za niedogodności z tym związane w tym okresowe kłopoty z łącznością telefoniczną na numery: 12 634 13 38 i 12 634 08 49 Osu
TRAGEDIA SHIHAN LESZKA SAMITOWSKIEGO  
10 września 2002
          Z przykrością informujemy, wszystkich dla których nazwisko Lesław Samitowski jest symbolem wielkiego karateka-Polaka mieszkającego w USA, że dnia 6 września br. zmarł na jego rękach 18 letni jedyny syn, Marek Samitowski.
          Wiemy od przyjaciół L. Samitowskiego, że Marek poprzedniego dnia narzekał na bóle brzucha. Mimo to poszedł na trening do dojo shihan L. Samitowskiego gdzie zaraz po wejściu na salę nagle przewrócił się i stracił przytomność. Cały czas byli przy nim ojciec i matka, którzy robili wszystko aby go ratować. Mimo natychmiastowego przyjazdu 7-osobowej grupy reanimacyjnej i 45 minutowej reanimacji w szpitalu nie udało się go uratować.
          Przyczyna śmierci nie jest znana i być może było to zdarzenie nie do uniknięcia tego dnia. Mimo upływu 4 dni i dokonania autopsji, lekarzom nie udało się ustalić przyczyny zgonu.

Polska Organizacja Kyokushin Karate wyraża ogromne współczucie shihan Leszkowi Samitowskiemu i żonie Jadwidze Samitowskiej w związku z najboleśniejszą dla rodziców - utratą jedynego syna - ich dumy i nadziei.
Marek uprawiał rekreacyjnie Kyokushin Karate z przerwami od dziecinnych lat. Był zdolnym uczniem o zainteresowaniach humanistycznych, kończył średnia szkołę i planował studia w USA lub w Polsce. Starannie wychowany przez matkę Jadwigę Samitowską znał zarówno kulturę amerykańską jak i europejską oraz polskie korzenie. Kulturalny i perfekcyjny, znający doskonale języki i informatykę - był niemal idealnym modelem współczesnego Amerykanina i Polaka jednocześnie. Łączymy się z Wami w bólu i żałobie.

Przewodniczący POKK
Andrzej Drewniak
Adam Goncerz


Polski Związek Karate składa shihan Leszkowi Samitowskiemu wieloletniemu trenerowi kadry PZK wyrazy głębokiego współczucia w związku ze śmiercią syna Marka Samitowskiego, który mieszkając jeszcze w Polsce, jako dziecko przychodził na treningi karate prowadzone przez swojego słynnego ojca. Jednoczymy się w ubolewaniu.

Prezes PZK
Wacław Antoniak
MISTRZOSTWA EUROPY WARNA 2002  
23 września 2002
Reprezentacja Pols...
W dniu 21 września odbyły się w Warnie, Bułgaria XVI Mistrzostwa Starego Kontynentu z udziałem 118 zawodników reprezentujących 15 krajów. Mistrzostwa odbyły się w Pałacu Sportu z udziałem około 2000 publiczności. Gościem honorowym był Członek Międzynarodowego Komitetu Loek Hollander, 8 dan, który wraz z prezydentem EKKO A. Pinero i prezydentem miasta Warna dokonał oficjalnego otwarcia imprezy.


Reprezentacja Polski wystąpiła w pełnym 14 osobowym składzie:
Nazwisko i imię Kategoria wagowa
Sawicki Piotr do 70 kg
Wiszyński Waldemar do 70 kg
Sypień Sylwester do 80 kg
Banasik Piotr do 80 kg
Mańdok Paweł do 90 kg
Habraszka Krzysztof do 90 kg
Najduch Tomasz powyżej 90 kg
Kosowski Marek powyżej 90 kg
Pawlikowska Ewa do 55 kg
Pastuszka Agata do 55 kg
Bieńkowska Adrianna do 65 kg
Jasińska Anna do 65 kg
Sypień Agnieszka powyżej 65 kg
Kaczyńska Anna powyżej 65 kg

Kierownik i sędzia - Drewniak Andrzej
Trener - Borowiec Krzysztof
Lekarz - Wittmann Jarosław

Puchar dla najlepszego zawodnika otrzymał Emil Kostov z Bułgarii. Puchar dla najlepszej zawodniczki w kumite zdobyła Adrianna Bieńkowska. Wśród mężczyzn w konkursie tameshiwari zwyciężył Tomasz Najduch.
Drużynowo zwyciężyła Polska przed Bułgarią, Rumunią i Ukrainą.
Sędzią głównym był Prezydent EKKO shihan Antonio Pinero.
Imprezy towarzyszące. Dnia 20 września odbyło się dwa burzliwe zebrania: Zarządu EKKO oraz Walne zebranie EKKO, w wyniku których shihan A. Drewniak przejął funkcję Sekretarza Generalnego EKKO oraz podjęto szereg ważnych uchwał dla rozwoju Europejskiej Organizacji.
Odbył się Międzynarodowy kurs sędziów z udziałem 26 kandydatów na sędziów międzynarodowych.
Ponieważ zawody trwały od godziny 10:00 rano do 23:00, uroczysta Sayonara rozpoczęła się w ekskluzywnym kasynie - Albena o godzinie 24:00. Trwała do godziny 4:00 rano, a o 4:30 Polska Reprezentacja odjechała autobusem na lotnisko do Sofii.
Komentarz. Kobieca reprezentacja Polski zaprezentowała się na najwyższym poziomie przygotowania technicznego i wolicjonalnego. We wszystkich kategoriach wagowych odbyły się finały w wykonaniu naszych zawodniczek, które walczyły równie zacięte jak w walkach eliminacyjnych, za co zebrały ogromną ilość oklasków i uznanie publiczności. Męska reprezentacja Polski wystąpiła poniżej swoich możliwości. O dużym pechu może mówić Piotr Sawicki, który został sfaulowany łokciem przez rumuńskiego przeciwnika. Konieczność badań w szpitalu uniemożliwiła mu udział w dalszej części turnieju. Piotr Banasik mimo przewagi, przegrał walkę eliminacyjną na własne życzenie, ponieważ wielokrotnie łapał i obejmował swojego przeciwnika. Jedynie zawodnicy najcięższej kategorii Tomasz Najduch i Marek Kosowski wznieśli się na najwyższy poziom swoich możliwości, docierając w dobrym stylu do finału.
Mistrzostwa pokazały duże możliwości sportowe i organizacyjne Bułgarskiej Organizacji Kyokushin Karate kierowanej przez sensei Hristo Traikov, 4 dan. Organizator przygotował kilka ciekawych rozwiązań tj. tablice świetlne z nazwiskami walczących, medale okolicznościowe dla reprezentantów wszystkich krajów, wywiad z najlepszymi zawodnikami w telewizji, konferencja prasowa Zarządu EKKO i reprezentantów krajowych w restauracji pięcio gwiazdkowego hotelu Black Sea. Zmorą imprezy było rozproszenie reprezentacji narodowych w wielu hotelach oraz powszechna niepunktualność i okresowo działające telefony komórkowe.
Kolejne ME planowane są w maju 2003 w Hamburgu, Frankfurcie lub Papendal

09.11.2002  III ZGRUPOWANIE KADRY NARODOWEJ - ZAKOPANE 2002  
04.11.2002  XXXIV MISTRZOSTWA JAPONII WSZECHWAG  


[INDEKS AKTUALNOŚCI]



© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai