· niedziela, 25 wrzesień 2022 ·

Strona główna

Wieści ze Świata
XII Mas Oyama Memorial Cup Tokyo
::: AKTUALNOŚCI ::: Ciekawostki
Profil na Facebooku!


MISTRZOSTWA MAKROREGIONU WSCHODNIEGO I MMM, BARTOSZYCE, 19 MARCA 2022  
21 marca 2022

19 marca 2022 roku w Miejskiej Hali Sportowej w Bartoszycach odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików z udziałem 297 zawodników z 39 klubów sportowych.
Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski.

Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak a sędzią technicznym shihan Jacek Czerniec. Wyniki w załączeniu.

Organizatorem mistrzostw był Bartoszycki Klub Kyokushin Karate kierowany przez sensei Andrzeja Litwina.

Galeria 

WYNIKI MMW  / MMM

MISTRZOSTWA MAKROREGIONU POŁUDNIOWEGO I MMM, DUKLA, 5 MARCA 2022  
8 lutego 2022

5 marca 2022 odbyły się w Hali MOSiR w Dukli kolejne Mistrzostwa Makroregionu Południowego i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Kyokushin Karate z udziałem 246 zawodników z 35 klubów.

Otwarcia mistrzostw dokonali Wice Starosta Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Guzik, Wice Burmistrz Łukasz Piróg oraz Wice Prezes PZK Andrzej Drewniak, który zaapelował do wszystkich uczestników o zachowanie jedności Polskiego Związku Karate. Jednym z najważniejszych zadań jest utrzymanie tylko jednych Mistrzostw Polski Kyokushin. W tym roku odbędą się one po raz 49 w Hali Widowiskowo Sportowej w Jastrzębiu 2 kwietnia 2022.

Kluby które mimo uprzedzenia zorganizują konkurencyjne MP będą jak Sieradzki Klub Kyokushin zawieszone z wnioskiem o usunięcie. To samo dotyczy Klubu Sportowego Karate Kyokushin w Ełku, który bezprawnie planuje zorganizować Mistrzostwa Polski Kyokushin 23 kwietnia 2022, dlatego apelujemy o nie uczestniczenie w tej destrukcyjnej dla PZK imprezie.

Mistrzostwa Makroregionu Południowego były rozgrywane w blisko 40 kategoriach kumite i kata na 3 matach z udziałem 31 sędziów. Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak a sędzią technicznym shihan Dariusz Walas.

Organizatorem mistrzostw był sensei Marek Sawczuk z Krośnieńskiego Klubu Kyokushin Karate.

WYNIKI


SEMINARIUM Z UDZIAŁEM SHIHAN ALEKSANDRA PICHKUNOV KRAKÓW 18-20 LUTEGO 2022  
28 stycznia 2022

18-20 lutego 2022 odbyło się w Sali Sportów Walki Polska YMCA ul. Krowoderska 8 w Krakowie - Ogólnopolskie Seminarium Kyokushin, z udziałem 120 kierowników ośrodków, instruktorów i zawodników, które poprowadził Shihan Alexandr Pichkunov - medalista MŚ Kyokushin, 6 lat szkolił się i walczył w Tokio w K-1 razem z shihan Francisco Filho.

Tematem seminarium było ćwiczenia ogólnorozwojowe i specjalistyczne kształtujące stamina Kyokushin, doskonalenie techniki, ćwiczenia z partnerem i na sprzęcie oraz kombinacje do walki. Shihan Pichkunov zademonstrował specjalistyczne ćwiczenia stosowanych w boksie zawodowym oraz K-1. W ramach imprez towarzyszących odbyły się: Wykład eksperta dotyczący medycyny sportu, Narada kierowników ośrodkow oraz Sayonara.

Pierwszy trening odbył się w piątek godz. 18.30-20.30. Drugi trening sobota godz. 10.00-12.00, następnie godz. 14.00-15.30 wykład dr Piotra WiśnIk na temat medycyny w sporcie w Sali wykładowej Hotel INDIGO ul. Filipa 18. Zebranie kierowników ośrodków godz 15.30-17.00. Trzeci trening godz. 18.00-20.00. Sayonara dla kierownikow ośrodków godz. 20.30-22.00 Restauracjia Pistacja. Czwarty trening niedziela godz. 10.00-12.00. Na zakończenie seminarium odbyła się sesja zdjęciowa.

Organizatorem była Polska Organizacja Kyokushinkai, której przewodniczącym jest shihan Andrzej Drewniak.

Galeria zdjęć na stronie Światowej Federacji Kyokushin

37. PUCHAR POLSKI KYOKUSHIN SENIORÓW, JUNIORÓW, JUNIORÓW MŁODSZYCH I MŁODZIKÓW BYDGOSZCZ 18.12.2021  
22 listopada 2021

18 grudnia 2021 odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bydgoszcy  37. Puchar Polski Kyokushin seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików z udziałem 405 zawodników z 88 klubów.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wice prezes PZK Andrzej Drewniak, który zaznaczył, że po 2020 roku w którym odwołane były niemal wszystkie krajowe i międzynarodowe imprezy mistrzowskie - rok 2021 był rokiem maksymalnie dużych międzynarodowych sukcesów sportowych Kyokushin na ME i MŚ oraz sukcesów organizacyjnych na skalę europejską i światową jak organizacja ME IKO w Katowicach, ME KWF w Świnoujściu oraz MŚ KWF w Tauron Arena Kraków. Również ważnym sukcesem szkoleniowym było przeprowadzenie w ramach PZK, wszystkich kursów instruktorów i sędziów w Lublinie.

Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak a sędzią technicznym sensei Wojciech Rejterada. Koordynatorami mat byli shihan Eugeniusz Dadzibug i shihan Robert Kopciowski. Sędziowanie odbywało się na 4 matach osobno dla każdej grupy wiekowej. W ramach zebrania organizacyjnego sędziów i trenerów w odkrytej dyskusji poruszono problem przyszłości PZK. Zarząd PZK apeluje: bez włączenia się wszystkich 600 klubów Kyokushin i Shotokan w realizcję polityki jedności i nacisków na decydentów, nie uda się zmienić aktualnych przepisów WKF na demokratyczne. Dyskusja była kontynuowana w podgrupach na Sayonara.

Organizatorem 37. PP był Bydgoski Klub Karate Kyokushin kierowany przez sensei Jarosława Remusa.

 

 

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIEŻOWCÓW I JUNIORÓW, RADZYMIN 28 LISTOPADA 2021  
5 października 2021
MISTRZOSTWA ŚWIATA KYOKUSHIN – KRAKÓW 2021 PRZESZŁY DO HISTORII. ORGANIZACYJNY I SPORTOWY SUKCES NAJWAŻNIEJSZEGO WYDARZENIA SPORTOWEGO TEJ DYSCYPLINY  
14 grudnia 2021

W dniach 19-20.11.2021 r. w TAURON Arena Kraków odbyły się Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021. Warto dodać, iż zawody tej rangi po raz pierwszy w historii Karate Kyokushin odbyły się w Polsce i Europie.

W myśl decyzji Polskiego Związku Karate i Światowej Federacji Kyokushin organizatorem Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 był Małopolski Okręgowy Związek Karate, na czele z prezesem MOZK – Shihan Robertem Kopciowskim i sekretarzem MOZK – Sensei Arkadiuszem Sukiennikiem (4 dan), który jako Dyrektor Organizacyjny Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 był głównym koordynującym zarówno przygotowania, jak również przebieg tego wyjątkowego i historycznego wydarzenia sportowego.

 

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski. Partnerem głównym mistrzostw było Województwo Małopolskie. Sponsorem strategicznym mistrzostw był TAURON Polska Energia S.A. Ponadto organizację mistrzostw wsparli partnerzy i sponsorzy: firma JONIEC, Gmina Skawina, ARKA Kancelaria Księgowo-Podatkowa Janusz Zięcina, GSU S.A., Kwiatosfera. Organizację mistrzostw oprócz widowiskowych pokazów karate i bębniarzy TAIKO swoimi pokazami uświetnili: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

 

Do rywalizacji sportowej zgłosiło się 684 zawodniczek i zawodników z 32 krajów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Niestety z uwagi na sytuację pandemiczną i wynikające z niej obostrzenia w Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 nie wzięli udziału reprezentanci Japonii i Australii. Sędzią głównym mistrzostw był Prezydent Światowej Federacji Kyokushin – Shihan Antonio Pinero (9 dan), a sędzią technicznym Shihan Fernando Perez (6 dan), który koordynował pracę 100 międzynarodowych sędziów zakwalifikowanych do sędziowania tegorocznych MŚ. Oprócz wspomnianego Shihan Antonio Pinero (9 dan) – Prezydenta KWF, za stołem prezydialnym mistrzostw zasiadały takie osobistości świata Kyokushin jak: Shihan Andrzej Drewniak – Sekretarz Generalny KWF i wiceprezes PZK, Tomás López – Skarbik KWF, Shihan Sadok Kouka (7 dan) – Prezydent KWF w Tunezji, Shihan David Pickthall (7 dan) – Prezydent IFK i Shihan Aleksandr Pichkunov (5 dan) – Sekretarz Generalny Kyokushin World Union.

Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 swoją obecnością uświetnili m.in.: Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Pani Urszula Nowogórska – Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Kosowski – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Pan Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezes PZK – Maciej Sokołowski, Wiceprezes PZK – Wacław Antoniak, Prezes PZKT – Andrzej Maciejewski, Prezes Polska YMCA – Adam Goncerz, Pan Paweł Golema, Pan Dawid Heros-Musiał, Pan Mieczysław Joniec – Firma JONIEC, Pani Anna Blaczkowska – Firma JONIEC.

Podkreślić trzeba, że mistrzostwa były przygotowane w sposób wyjątkowo profesjonalny. Pierwszego dnia mistrzostw zostały rozegrane wszystkie konkurencje do 21 roku życia i kata oraz eliminacje kumite seniorek i seniorów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w szczególności informatycznym i technicznym, w tym nagłośnienia, możliwe było sprawne rozegranie mistrzostw równocześnie na 7 matach. W drugim dniu zawodów zgodnie z zakładanym planem organizatora przebieg mistrzostw został ograniczony do maty głównej, ułożonej na specjalnym podeście (platformie), otoczonym rampą z zamontowanym profesjonalnym systemem oświetlenia
i nagłośnienia scenicznego. W tej wyjątkowej oprawie, z zastosowaniem efektów specjalnych – świetlnych, dźwiękowych i video na macie głównej odbyły się nie tylko walki półfinałowe i finałowe seniorek i seniorów, ale również widowiskowe pokazy karate i artystyczne.

 

Drugi dzień Mistrzostw Świata rozpoczął się od oficjalnego otwarcia zawodów, podczas którego, po tradycyjnej japońskiej ceremonii Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza odegrała hymn RP. Następnie, w imieniu organizatora mistrzostw – Małopolskiego Okręgowego Związku Karate zgromadzonych w hali zawodników, widzów i gości oficjalnie przywitał prezes MOZK – shihan Robert Kopciowski. W dalszej kolejności głos zabrali: Shihan Antonio Pinero
i Shihan Andrzej Drewniak oraz przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki – Pan Rafał Kosowski, który w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oficjalnie otworzył Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021.

Na koniec głos zabrali: Prezes PZK – Maciej Sokołowski i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki. Podczas ceremonii oficjalnego otwarcia Prezes MOZK – Shihan Robert Kopciowski i Sekretarz MOZK – Sensei Arkadiusz Sukiennik, jako organizatorzy MŚ podziękowali w formie okolicznościowych grawer tonów osobom, które wspierały idee i organizację Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021. Pamiątkowe grawer tony zostały wręczone również 100 międzynarodowym sędziom, którzy pracowali podczas i na rzecz mistrzostw.
W sposób szczególny organizatorzy mistrzostw uhonorowali Shihan Antonio Pinero (9 dan) i Shihan Andrzeja Drewniaka (9 dan) wręczając im repliki polskich szabli – jako wyraz uznania za całokształt ich dokonań na rzecz rozwoju światowego i polskiego Karate Kyokushin.

Polski Związek Karate w osobie prezesa Macieja Sokołowskiego w podziękowaniu za organizację MŚ uhonorował okolicznościowymi listami gratulacyjnymi prezesa MOZK – Shihan Roberta Kopciowskiego i sekretarza MOZK, Dyrektora Organizacyjnego Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 Sensei Arkadiusza Sukiennika. List gratulacyjny z rąk prezesa PZK otrzymał również Shihna Andrzej Drewniak– Sekretarz Generalny KWF i wiceprezes PZK.

Podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata Karate Kyokushin w Krakowie promocją na stopień 6 Dan uhonorowani zostali: Shihan Witold Stolarczyk i Shihan Andrzej Krawontka oraz Shihan Robert Kopciowski. Wyjątkowym wydarzeniem podczas tych mistrzostw było nadanie przez władze Kyokushin World Federation honorowego stopnia 1 Dan (czarny pas) Panu Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego. Tym samym Pan Witold Kozłowski dołączył do elitarnego grona „czarnych pasów”.

Po zakończeniu ceremonii oficjalnego otwarcia mistrzostw rywalizację sportową zawodników poprzedziły pokazy w wykonaniu tegorocznych złotych medalistów MŚ w konkurencji kata – Sempai Anny Lisowskiej z Polski i Sempai Jon Lamas z Hiszpanii. Następnie pokaz kata
z tameshiwari wykonał Shihan Jesus Talan z Hiszpanii. Tuż przed rozpoczęciem rywalizacji sportowej pokaz techniki dozwolonych i niedozwolonych w walce sportowej Kyokushin Karate widzom zaprezentowali Sensei Krzysztof Kopciowski (3 dan) oraz Sempai Konrad Kopciowski (2 dan)
z Wielickiego KKK.

Program artystyczny mistrzostwa swoimi czterema dziesięciominutowymi występami na głównym tatami uświetniali bębniarze TAIKO. Ponadto dźwięki TAIKO „wyprowadzały” do walki na tatami półfinalistów i finalistów Mistrzostw Świata poszczególnych kategoriach wagowych.

Podczas mistrzostw swój występ wokalny zaprezentowała Michalina Drewniak. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się pokaz 50 żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, podczas którego zaprezentowali praktyczne zastosowanie technik karate, widowiskowe sceny z pola walki, szturmu z użyciem wozów bojowych oraz broni palnej.

Przed walkami finałowymi odbył się pokaz w wykonaniu dzieci z Wieliczki oraz Limanowej. Pokaz dzieci obejmował krótki prezentację ogólnej sprawności fizycznej, podstawowych technik (kihon), scenkę samoobrony oraz tameshiwari, w tym z zastosowaniem kopnięć „mae tobi geri”. Następnie pokaz autorskiego kata, zakończonego tameshiwari wykonała zawodniczka YMCA Kraków – sempai Anna Lisowska (2 dan), złota medalistka Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021. W dalszej kolejności wystąpili reprezentanci Wielickiego Klubu Karate Kyokushin oraz ARS Klub Kyokushinkai w Limanowej. Karatecy z Wieliczki pod kierunkiem Sensei Krzysztofa Kopciowskiego (3 dan) zaprezentowali widowiskową scenę walki – samoobrony z zastosowaniem broni (kija, noża) oraz łamania twardych przedmiotów technikami „tobi geri”. Następnie stosując technikę ręczną seiken
4 deski pokonał lekarz kadry narodowej, dr n. med., Sempai Krzysztof Mawlichanów (2 dan).
W widowiskowy sposób mistrzostwa uświetnili również limanowscy karatecy pod kierunkiem Sensei Arkadiusza Sukiennika (4 dan). Limanowianie przedstawili scenki z praktycznym zastosowaniem technik karate i samoobrony, zakończone tameshiwari. Na zakończenie Sensei Arkadiusz Sukiennik
(4 dan), Sempai Przemysław Juszczak (1 dan) oraz Sempai Karol Sułkowski (2 kyu) wykonali pokaz tameshiwari, podczas którego Przemysław Juszczak i Karol Sułkowski techniką shuto rozbili po 10 bloczków typu ytong, a Sensei Arkadiusz Sukiennik kopnięciami low-kick złamał 4 kije bejsbolowe oraz rozbił 5 lodowych brył techniką ręczną shuto.

Jeżeli chodzi o rywalizację sportową podczas Mistrzostw Świata, to – podobnie jak ich poziom organizacyjny – stała na najwyższym światowym poziomie. Jak wspomniano wcześniej, do rywalizacji sportowej zgłosiło się 684 zawodniczek i zawodników z 32 krajów – z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Rywalizacja sportowa odbywała się w różnych kategoriach wiekowych i wagowych. Łącznie rozdanych zostało 46 kompletów wyjątkowych i niepowtarzalnych medali, pucharów i dyplomów. Reprezentacja Polski uplasowała się na 2 miejscu w klasyfikacji drużynowej zdobywając 32 medale, w tym 5 złotych, 7 srebrnych i 20 brązowych. Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw zostali: Aleksandra Karpuk z Polski i Artur Arushanyan z Armenii. Złote medale MŚ zdobyli :Anna Lisowska (YMCA Kraków) w kata kobiet, Anna Świątkowska (YMCA Kraków) w kumite kobiet -65 kg oraz Anna Szczuka w kumite; U21; -65 kg  Kamil Mastaj w kumite meżczyzn -90kg oraz Paweł Staśiński (Boys 14-15 years (-65 kg)).

Zarówno wynik całej reprezentacji Polski, jak i zawodników z Małopolski należy uznać za duży sukces, który potwierdza naszą przynależność do światowej czołówki. Co więcej, MOZK, jako organizator Mistrzostw Świata Karate Kyokushin stanął na wysokości zadania, a jak twierdzą niektórzy obserwatorzy i uczestnicy tegorocznych mistrzostw poziom organizacyjny, jaki został zaprezentowany w Krakowie będzie ciężki do „pobicia” dla organizatora kolejnych MŚ.

Poza opinią fachowców i uczestników najlepszym potwierdzeniem poziomu organizacyjnego, sportowego, ale również popularności Karate Kyokushin w Polsce niech będzie fakt, iż trybuny
w TAURON Arena Kraków, w zakładanej ilości – do 1000 widzów, wynikającej z obowiązujących ograniczeń sanitarnych były wypełnione w całości. Potwierdzeniem powyższego jest też ilość widzów, którzy oglądali transmisję z mistrzostw świata na żywo, za pośrednictwem dedykowanego kanału na YouTube, a która wynosiła blisko 80.000. Podkreślić trzeba, że mistrzostwa były transmitowane również za pomocą innych mediów społecznościowych i zapewne tam też miały swoją widownię.

Reasumując Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 można uznać za sukces sportowy, organizacyjny oraz doskonały sposób promocji.

Jako mieszkańcy Małopolski możemy być dumni, że to wyjątkowe i historyczne wydarzenie sportowe odbyło się właśnie w Krakowie – stolicy Małopolski i kolebce polskiego Karate Kyokushin. Dzięki wsparciu naszych partnerów i sponsorów oraz dzięki zaangażowaniu małopolskich pasjonatów Karate Kyokushin na czele ze wspomnianymi wyżej Shihan Robertem Kopciowskim – Prezesem MOZK
i Sensei Arkadiuszem Sukiennikiem – Dyrektorem Organizacyjnym Mistrzostw Świata, Sekretarzem MOZK słowa Masutatsu Oyama: „Rób to, czego nie możesz zrobić. Uczyń niemożliwe możliwym” udało się wprowadzić w czyn. Gratulujemy!

Mistrzostwa były objęte patronatem medialnym: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazety Krakowskiej i Okiem Sportowca. Zapraszamy do obejrzenia poniżej zamieszczonych skrótów i relacji z Mistrzostw Świata Karate Kyokushin - Kraków 2021

https://krakow.tvp.pl/57135684/mistrzostwa-swiata-w-karate-kyokushin-1
https://krakow.tvp.pl/57135856/mistrzostwa-swiata-w-karate-kyokushin-2
https://krakow.tvp.pl/57135862/mistrzostwa-swiata-w-karate-kyokushin-3
https://krakow.tvp.pl/57135866/mistrzostwa-swiata-w-karate-kyokushin-4

 

 

MISTRZOSTWA POLSKI OPEN I KATA SENIORÓW ORAZ MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH, 16 PAŻDZIERNIKA2021, ZAMOŚĆ  
29 września 2021

Mistrzostwa Polski Kyokushin Karate Open seniorów wraz z Mistrzostwami Polski juniorów młodszych, które odbyły się w Hali Sportowej OSIR w Zamościu z udziałem około 260 zawodników z 82 klubów sportowych. Otwarcia mistrzostw dokonał Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Sędzią głównym był Andrzej Drewniak. Sędzią technicznym był Jacek Czerniec. Mistrzostwa były ostatnią fazą przygotowań zawodników do Mistrzostw Świata Kyokushin Karate, które odbędą się w Hali TAURON w Krakowie w dniach 19-20 listopada 2021 roku.

WYNIKI

13.12.2021  10. ZGRUPOWANIE MOZK, SKAWINA 11 GRUDNIA 2021  
27.10.2021  9. ZGRUPOWANIE MOZK, NOWY SĄCZ 23 PAŹDZIERNIKA 2021  
20.02.2021  34. MISTRZOSTWA EUROPY KYOKUSHIN, ŚWINOUJŚCIE, 24-25 WRZEŚNIA 2021  


[INDEKS AKTUALNOŚCI]© 1997-2022 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai