W dniu 28 sierpnia w Sali konferencyjnej hotelu Kyriad Prestiże w Warszawie odbyło się zebranie Polskiej Organizacji Kyokushinkai, w którym wzięło udział około 80 Kierowników Ośrodków. Shihan Andrzej Drewniak powitał wszystkich dziękując za przybycie i rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że w obecnej sytuacji głównym przesłaniem zebrania jest jedność polskiego kyokushin. Jesteśmy bowiem świadkami zamachu na istniejące od 50 lat kontynentalne i krajowe struktury kyokushin. To spowodowało przeciwstawienie się Europy dyktatowi IKO i powołanie oczekiwanej od wielu lat demokratycznej światowej organizacji kyokushin non profit (KWO).
Następnie zabrał głos shihan Wacław Antoniak prezes Polskiego Związku Karate.
Prezes Antoniak podkreślił, że zachowania jedności ma fundamentalne znaczenie dla sztuk walki w naszym kraju. PZK wciąż jest oparty na silnym Kyokushin i silnym Shotokan.
Proces demokratyzacji shotokan i WKF mają już za sobą i podobne sytuacje uniezależniania się od japońskiej dominacji przechodzili 30 lat temu. Obecnie w światowych władzach shotokan i WKF są obecni przedstawiciel wszystkich kontynentów.
Kolejno Shihan Drewniak oddał głos Adamowi Goncerzowi, który mówił o możliwościach pogodzenia KWO i IKO, oraz zwrócił uwagę na fakt, iż pomimo braku członkostwa shihan Drewniaka w strukturach IKO nadal pozostaje on naszym szefem i liderem Polskiego Kyokushin.
W dyskusji głos zabierali także m.in. sensei Krawontka, Zembrzuski, Krygowski, Sujka, Kaczkowski, Kłujszo, Mazurek, Sokołowski, Górka, Wojciechowski, Bachowski, Kopciowski, Maśnica - wszyscy podkreślali potrzebę zachowania rozwagi i jedności.
Shihan Włodzimierz Rój mówiąc o potrzebie negocjacji zauważył, iż Kancho Matsui podejmuje decyzje świadczące o poczuciu poważnego osłabienia IKO w Europie. Zmiana znaków IKO z Kanji na Ichi Geki oraz fakt, że IKO jest prywatną organizacją może spowodować we wszystkich krajach brak możliwości współpracy z samorządami i ministerstwami sportu.
Sensei Sylwester Sypień zaznaczył potrzebę umożliwienia zawodnikom rozwoju poprzez udział w seminariach z różnymi instruktorami również z innych organizacji karate.
Shihan Drewniak zapoznał wszystkich ze szczegółami konfliktu IKO i EKKO.
Poinformował o ustaleniach przyjętych na zebraniu EKKO 20 sierpnia w Bukareszcie i kształcie tworzącej się organizacji Kyokushin World Organization.
Oświadczył m.in. że:
- jak dotychczas będziemy nosić tradycyjne Kanji i znak Kanku
- KWO tak jak EKKO będzie demokratyczną organizacją non profit i będziemy dążyć do włączenia jej do rodziny olimpijskiej
- będziemy organizować treningi w Honbu w Tokio zbudowanym przez Sosai Oyama, seminaria w zespole świątyń w Mitsumine oraz innych miejscach
- KWO będzie w przeciwieństwie do IKO otwarta na kontakty z innymi organizacjami. Ćwiczący będą mogli uczestniczyć w zgrupowaniach, seminariach, obozach i turniejach organizowanych przez inne organizacje karate
- kierownicy ośrodków posiadający uprawnienia egzaminatora POK teraz będą mogli egzaminować do 1 kyu włącznie
Shihan Drewniak zaapelował również o rozwagę i niepodejmowanie pochopnych decyzji. Odpowiedział na wiele pytań jakie zadawali kierownicy. Prosił żebyśmy pamiętali, że nie można się obrażać na Kyokushin, czy na zwolenników IKO lub na siebie nawzajem.
Przypomniał także, że wszyscy jesteśmy członkami Polskiej Organizacji Kyokushinkai i nawet jeśli niektórzy podpiszą kontrakt z IKO to nadal musimy pozostać przyjaciółmi.
Zaapelował o zachowanie współpracy i przyjaźni mimo różnych wyborów. Powiedział o konieczności wykazywania tolerancji i nie wszczynania walki między sobą. Musimy pamiętać o wieloletniej przyjaźni między nami i o dobru Kyokushin, które jest przecież dla większości z nas treścią naszego życia.
Na zakończenia Shihan Drewniak przypomniał, że to zebranie nie miało służyć podjęciu konkretnych decyzji tylko wymianie poglądów i zapoznaniu wszystkich z sytuacją w jakiej teraz jest Kyokushin w Polsce i Europie.
Osu.
Sensei Jacek Czerniec
Sekretarz Polskiej Organizacji Kyokushinkai